Hasan Kalyoncu Üniversitesi Hasan Kalyoncu Üniversitesi Web Sayfası
Havalimanı Yolu 8.Km Şahinbey / Gaziantep
Tel:90 (342) 211 80 80, Fax:90 (342) 211 80 81, E-mail: info(at)hku.edu.tr 2008 Hasan Kalyoncu

Çocuk Üniversitesi

Türü Eğitim
Konu Ben Geleceğim, Geleceğine Bugünden Sahip Çık
Konuşmacı(lar)
Düzenleyen Hasan Kalyoncu Üniversitesi ve Büyükşehir Belediyesi
Organizasyon Rektörlük
Tarih(ler) 2014-01-2709:0027.01.2014 09:00 / 28.02.2014
Yer Hasan Kalyoncu Üniversitesi
Dil Türkçe
Anahtar Kelimeler çocuk üniversitesi ben geleceğim, geleceğine bugünden sahip çık hasan kalyoncu üniversitesi ve büyükşehir belediyesi
Açıklama

Neden Çocuk Üniversitesi?

Bilimin topluma yayılması ve bilim ile erken yaşta tanışan nesillerin varlığı ile toplumların gelişmişlikleri ve refah düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olduğu gerçeği yadsınamaz. Çocukların erken yaşta bilim ile tanışması, bilim okuryazarlığı edinmesi, bilimsel düşünme, sorgulama, eleştirel yaklaşım becerilerin kazanması ve tüm bunların sanatın desteği ile gerçekleştirilmesinin önemi yaklaşık 10 yıldır dünyada kavranmış ve bu amaçla çocuk üniversiteleri oluşturma çalışmaları da başlatılmıştır.

Günümüzde çocukların bilgisayar başında oyun oynayarak büyüdüğü, hayatı televizyon dizileri ya da bilgisayar oyunları üzerinden gördüğü, yaşadığı, değerlendirdiği bir dünyada erken yaştan itibaren bilimle tanışması çok önemlidir. Çocuğun hayal dünyasının zenginliği ve beraberinde getirdiği yaratıcılığının bilgisayar oyunları dünyasında körelmesini ezberci eğitim sistemi de körüklemektedir. Çocuk Üniversitesi okulun sahip olmadığı uzmanlık bilgisi ile bilimsel farkındalığa önemli bir katkı sağlamanın yanı sıra, doğru soru sorma yöntemlerini ve derinlemesine öğrenmenin doğasını, özgür tartışma ve ifade ortamı içinde çocuklarla paylaşır ve bu ortamdaki çocuklar dünyaya kendi gözleri ile bakabilme olanaklarını keşfederler. Bu onların yeni ve yaratıcı olana yönelmesine olanak verir. Bu düşünce yapısını benimseyen Çocuk Üniversitesi dünyada pek çok ülkede çalışmalarına farklı modellerle devam etmektedir.

Üniversitenin toplumla bağlarının güçlendirilmesi, yakın gelecekte toplumda söz sahibi erişkin bireyler olarak yer alacak olan çocukların sosyal, kültürel ve bilimsel anlamda gelişmeleri, bilginin doğasına dair bilgi edinmeleri üniversitenin sorumlulukları arasındadır. Çocuklarımızın sadece toplumsal gerekliliklerden dolayı üniversite okuyan gençler olmalarını engellemek de toplumsal bir sorumluluk olarak, üniversitelerin görevleri arasında yer almalıdır. Bu nedenler ile ilimizde “Çocuk Üniversitesi” yeni nesillerin mümkün olan en erken yaşta bilimsel bilgi ve sanatla tanışmalarını sağlayacak bir ortam oluşturmak amacını taşımaktadır.

Ayrıntılı bilgi için http://cocukuniversitesi.hku.edu.tr/

Resimler Çocuk Üniversitesi 2. Grup Çocuk Üniversitesi 2. Grup Çocuk Üniversitesi 2. Grup Çocuk Üniversitesi 2. Grup Çocuk Üniversitesi 2. Grup Çocuk Üniversitesi 2. Grup Çocuk üniversitesi 2. Grup Çocuk Üniversitesi 2. Grup Çocuk Üniversitesi 2. Grup Çocuk Üniversitesi 2. Grup Çocuk Üniversitesi 2. Grup Çocuk Üniversitesi
Video
HKÜ Çocuk Üniversitesi 1 paylaşan: hkunv